Konut Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Konut Sigortası Nedir, Neleri Kapsar?


Hemen herkes için en güvenli alanı tabii ki evi. Bu güvenli alanı korumak için de elimizden geleni yapıyoruz. Mesela uyumadan önce kapıları kilitliyor veya evden çıkmadan önce prizleri kontrol ediyoruz. Tüm bu küçük önlemler ise evimizi olası risklere korumak için.

Ancak biliyoruz ki hayat sürprizlerle dolu. Bu nedenle her ne kadar önlem alınsa da evimize zarar gelmesi mümkün. Peki, bu zarar karşısında oluşan maddi kayıpları nasıl karşılayacağız? İşte, bu sorunun cevabı konut sigortasında gizli.

O halde gel, evini ve eşyalarını güvence altına almak için çözüm olan konut sigortasını tüm detayları ile incelemeye başlayalım.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası, diğer adıyla ev sigortası, mülkte oluşabilecek risklere karşı güvence sağlayan bir sigorta çeşididir. Çünkü her ne kadar önlem alınsa da hayatta beklenmedik durumlarla karşılaşmak mümkün. Yangın, sel, hırsızlık gibi sorunlarla karşılaşıldığında maddi zarar yaşamamanın yolu ise konut sigortasından geçer.

Konut sigortası sayesinde olası bir durumda mülk ve mülkün içindeki eşyaların hasarı, poliçede sunulan teminat ve limitler kapsamında sigorta şirketi tarafından karşılanır. Bu nedenle konut sigortası yaptırırken poliçe kapsamını detaylı bir şekilde incelemek ve ihtiyaçlara yönelik teminatlarla kapsamlı bir sigorta sözleşmesi yapmak oldukça önemli.

Konut Sigortası Zorunlu mu?

Konut sigortası ile ilgili merak edilen bir diğer konu da zorunlu olup olmadığıdır. Konut sigortası, DASK adıyla bilinen Zorunlu Deprem Sigortası gibi zorunlu bir sigorta çeşidi değildir. Bu sigorta, isteğe bağlı olarak yapılır.

Ancak eve ve eşyalara zarar verebilecek olası riskler düşünüldüğünde bu sigortanın yaptırılması daha önemli hale gelir. Çünkü konutlar doğal afetlerden kazalara, hırsızlıktan terör olaylarına pek çok tehlikeli durumdan zarar görebilir. Bunların yanı sıra hiçbir dış etken müdahalesi olmadan da evin içinde kendiliğinden hasar oluşması mümkün. Örneğin su tesisatında oluşan bir arıza, evi su basmasına sebep olabilir. İşte, tüm bu tehlikeler karşısında maddi zarar yaşamamak için çözüm konut sigortasıdır.

“Peki, DASK sigorta neleri güvence altına alır?” ve “Konut sigortası ve DASK sigortası arasındaki fark nedir?” diye merak ediyorsan konutlar için yapılması zorunlu olan bu sigorta çeşidi hakkında daha detaylı bilgi için “DASK Sigortası Nedir? Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?” yazımızı okuyabilirsin.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?


Konut sigortasının güvence kapsamı, poliçede yer alan ana ve ek teminatlarla belirlenir. Bu nedenle sigortanın neleri kapsayıp kapsamadığı da sigorta şirketine ve teminatlara göre değişir.

Genel olarak konut sigortası kapsamında sunulan teminatları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Doğal afetler nedeniyle evde ve evin içindeki eşyalarda meydana gelen hasarlar
 • Hırsızlık sonucu oluşan zararlar
 • Konutun çevresindeki ve içindeki su tesisatından veya selden kaynaklı ortaya çıkan hasarlar
 • Halk hareketleri ya da terör saldırıları nedeniyle konutta meydana gelen zararlar
 • Kara, deniz veya hava taşıtlarının konuta düşmesi ya da çarpması sonucu oluşan hasarlar
 • Konut ve konut içindeki eşyaların enflasyondan kaynaklı değer kaybından koruma 
 • Konutlarda meydana gelecek hasar sonucu enkaz kaldırma desteği 

Tabii ki konut sigortasının tüm bunları karşılaması için poliçe kapsamında yer alan teminatları detaylı bir şekilde incelemek gerekli. Çünkü bu teminatlar, sigortanın ana teminatları içinde yer alabileceği gibi ek teminat olarak da sunulabilir. Bu durum, sigorta şirketine ve sigorta şirketinin sunduğu konut sigortası ürününe göre değişeceği için sigorta sözleşmesini yaparken poliçe kapsamını inceleyip ihtiyacına göre poliçeye ek teminat ekleyerek güvence kapsamını genişletebilirsin. Örneğin ek teminatla çilingir, elektrik, su tesisatı ve tamir işleri için sigorta kapsamında yardım hizmetlerinden de yararlanabilirsin.

Konut Sigortası Depremi Kapsar mı?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi doğal afetlerden oluşan hasarlar, konut sigortası kapsamında yer alır. Ancak deprem, Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında yer aldığı için konut sigortasının depremi kapsayıp kapsamadığı, bu sigorta çeşidi ile ilgili soru işaretlerinden biri.

Bu konuyu ise şu şekilde açıklamak mümkün: Zorunlu Deprem Sigortası ile depremden dolayı oluşacak hasarlar karşılanır. Ancak enkaz kaldırma masrafları, kâr kaybından oluşan maddi zarar, konut içerisindeki eşyalarda oluşan hasarlar gibi durumlar bu sigorta çeşidinin güvence kapsamında yer almaz. Zorunlu Deprem Sigortasının güvence kapsamında yer almayan durumlar, konut sigortası yaptırılarak karşılanabilir.

Konut Sigortasının Karşılamadığı Durumlar Nelerdir?

Konut sigortasının kapsamından da anlaşıldığı gibi bu sigorta ile ev ve ev içinde yer alan eşyalar için doğal afetler, hırsızlık, yangın gibi pek çok risk için güvence sağlanır. Tüm bu olumsuz durumlarda gerçekleşen maddi zararlar sigorta tarafından karşılanır. Ancak konut sigortasının karşılamadığı bazı durumlar bulunur. Bu durumları ise şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Savaş veya istila nedeniyle ortaya çıkan zararlar 
 • Yangına neden olmaksızın sigortalı malların kendi kusurlarından dolayı bozulması 
 • Yangına neden olmadan sigortalı malların sıcağa tutulması veya ateşe düşmesinden kaynaklı oluşacak zararlar 
 • Nükleer yakıt sebebiyle ortaya çıkan radyasyonun verdiği hasarlar 

Tüm bunlar konut sigorta kapsamında yer almaz. Tabii ki bu durumlar dışında sigorta poliçesine göre güvence kapsamına alınmayan durumlar da söz konusu olabilir. Bu nedenle konut sigortasının karşılamadığı durumları daha detaylı bir şekilde öğrenmek için konut sigortası yaptıracağın sigorta şirketine danışmanda fayda var.

Konut Sigortası Ne Kadar Ödeme Yapar?