N Kolay Dünyası Kredi Yatırım Kartlar Ödemeler Kampanyalar Blog

N Kolay'da FX ile Nasıl Daha Çok Kazanırım?

Fx

Hafta içi 24 saat boyunca döviz, altın ve gümüş işlemlerini hızlıca ve kolaylıkla yaparsın.

Fx

İstediğin döviz kurunu listene ekleyip, anlık piyasa takibini yaparsın.

Fx

İstediğin döviz kurunu listene ekleyip, anlık piyasa takibini yaparsın.

Fx

Döviz ve emtiaya FX'in avantajlı kurlarıyla yatırım yaparsın.

Fx

Seçtiğin döviz veya emtiada beklediğin kur seviyesinden işlem yapılması için emir verebilirsin.

Nasıl FX işlemi yaparım?

N Kolaylıyım
N Kolaylı Değilim
Fx

Kısa formu doldur, dijital sözleşmeleri onayla, kurye adresine gelsin

Fx

Açılan hesabına değerlendirmek istediğin tutarı yatır

Fx

Hemen kazanmaya başla

Sıkça sorulan sorular

N Kolay FX nedir?

N Kolay Mobil veya Aktif Bank İnternet Şubesindeki N Kolay FX sekmesinden kolaylıkla döviz ve emtia işlemi yapabilirsin.

Hafta içi 5 gün 24 saat boyunca döviz ve kıymetli maden emtia piyasalarını eş zamanlı izleyebilir, seçeceğin döviz ve emtia çiftleri üzerinden emir verebilir ve piyasa kurları ile anında işlem gerçekleştirebilirsin.

N Kolay'da FX işlemlerimi nereden yapabilirim?

N Kolaylıysan, mobil uygulamamıza veya İnternet Şubemize giriş yaptıktan sonra FX sekmesine tıklayarak işlemlerini kolayca yapabilirsin.

N Kolay'da FX işlemlerimi hangi saat aralıklarında yapabilirim?

N Kolay'da FX işlemlerini hafta içi 5 gün 24 saat boyunca piyasa fiyatlarından yapabilirsin. Hafta sonları kapalı olup, pazartesi günleri saat 01.00'de kullanıma açılır. Sadece altın ve gümüş işlemleri ise 02:00'de kullanıma açılır. (Kış saati/Dünya saati uygulamalarına göre değişkenlik gösterebilir.) Her gece 00.00-01.00 saatleri arasında yurt dışı piyasasının kapalı olması sebebiyle emtia (altın ve gümüş) fiyatı alınamadığından bu saatler arasında emtia işlemi yapılamaz. Yurt dışı tatili veya piyasayı etkileyen herhangi bir durum söz konusu olduğunda FX işlemlerinde fiyat kesintileri yaşanabilir. FX sekmesinde işlem yapılamaması durumunda; döviz, altın ve gümüş işlemleri İnternet Şubemizde yer alan Yatırım İşlemleri menüsünden yapılabilir.

Hangi döviz çiftlerinde işlem yapabilirim?

N Kolay'da aşağıdaki döviz çiftlerinde işlem yapabilirsin.

• CHF/TRY
• EUR/CHF
• EUR/CBP
• EUR/JPY
• EUR/TRY
• EUR/USD
• GBP/JPY
• GBP/TRY
• GBP/USD
• JPY/TRY
• USD/CHF
• USD/JPY
• USD/TRY
• XAG/TRY
• XAG/USD
• XAU/TRY
• XAU/USD
• XPD/TRY
• XPD/USD
• XPT/TRY
• XPT/USD
• XPD/TRY
• XPD/USD
• XPT/TRY
• XPD/USDResmi tatillerde işlem yapabilir miyim?

Uluslararası resmi tatillerde FX işlemleri yapılamaz.

Kaldıraçlı işlem yapabilir miyim?

Hayır, sadece hesabındaki bakiye ile işlem yapabilirsin.

Döviz alım ve satım kurları arasındaki marjların değişiklik göstermesinin sebebi nedir?

N Kolay FX’te fiyatlar piyasa likiditesine göre şekillenmektedir. Bu nedenle alış-satış arasındaki marjlar değişkendir. İşlem anında fiyat değişebilir.

Yaptığım işlemler için herhangi bir vergi öder miyim?

Döviz ve emtia satış işleminde, satış tutarı üzerinden binde 2 (%0,2) oranında Kambiyo Gider Vergisi (KGV) hesaplanır. KGV TL üzerinden alınır. Arbitraj işlemlerinde ise hangi döviz cinsi satılıyorsa vergi o hesaptan alınır.

İşlem yapıldıktan ne kadar süre sonra para hesabıma yansır?

İşlemin gerçekleştiği an para hesabına yatırılır.

N Kolay'da FX fiyatları uluslararası veri platformlarından farklılık gösterir mi?

Evet. Her para biriminin belli bir takas tarihi vardır. N Kolay FX’te işlemler aynı gün valörlü gerçekleştirildiği için takas tarihinin fiyatları, işlem gününe çekilerek gösterilmektedir.

İşlem yapılabilecek döviz çiftleri listede belirtilmesine rağmen bazılarında işlem yapamıyorum. Ne yapmalıyım?

İşlem yapmak istediğin döviz cinsine ait bir hesabın yoksa öncelikle o döviz cinsinde hesap açılışı yapman gerekir. N Kolay mobil uygulamamızda Hesaplar menüsünden ""Tüm Hesaplarım""ı seçtikten sonra artı işaretine tıklayarak ya da İnternet Şubemizde Hesaplarım menüsünden ""Hesap Açma""yı seçerek ilgili döviz cinsine ait hesabını kolayca açabilirsin.

TL karşılığında döviz alırken hesabımda bakiye olmasına rağmen neden “Bakiye yetersiz” uyarısı ile karşılaşıyorum?

İşleme ait Kambiyo Gider Vergisi (KGV) tutarı dahil döviz alımı yapabilecek kadar bakiyenin TL hesabında mevcut olması gerekir.

N Kolay'da hangi FX emir türleri bulunmaktadır?

N Kolay'da anlık fiyatlardan FX işlemi yapabileceğin gibi, Limit / O.C.O (BiriDiğerini İptal Etsin) / If  Done (Eğer Olursa) emirleri ile fiyat takibi zorunluluğu olmadan işlem gerçekleştirebilirsin.
Limit Emir:
Piyasa kuruna göre daha iyi bir fiyat seviyesinden alım ya da satım yapmak istediğin durumda kullanabileceğin bir emir türüdür. Belirlediğin fiyat seviyesi piyasada oluştuğu anda sistem hesabında yeterli bakiye olup olmadığını kontrol eder ve eğer yeterli bakiye var ise emri gerçekleştirir.

OCO Emir: (One Cancel Other – Biri Diğerini İptal Etsin)
OCO emirlerde sistem bir limit, bir de stop emir girişini aynı anda gerçekleştirmektedir. O.C.O emir türünde ana fikir, piyasanın volatil olacağı beklentisidir. Bu emir türü, belirli bir fiyat aralığı oluşturarak iki emri aynı anda girme imkanı verir.
Örneğin; kar amaçlı bir limit emir vermek istediğinde, piyasa beklentin doğrultusunda gelişmezse çok büyük oranlarda zarar etmemek için bu emir ile işlem gerçekleştirebilirsin.

IF DONE Emir: (Eğer Olursa – Zincir Emir)
IF Done emirleri bağlantılı emir tipleridir. Emir eklerken, bu emrin gerçekleşmesi durumunda devreye girecek bağlantılı bir emir daha eklemen gerekir.

Güvenlik kuralları nelerdir?

  • GİZLİLİK

Bankamıza ait tüm online servis ve uygulamalara erişirken senden hiçbir surette sana özel kullanıcı ya da aygıt bilgisi istenmez.
Müşterilerimizin kişisel bilgilerinin gizliliğini korumak amacıyla bankamız sistem ve internet altyapısı en güvenilir seviyede tutularak gerekli önlemler alınmıştır.
Bankamız, destek hizmetler almak amacıyla farklı kuruluşlarla çalışılması durumunda, bu firmaların bankanın gizlilik standartlarına ve şartlarına uymalarını sağlayacaktır.
N Kolay uygulaması, üçüncü şahıslar tarafından idare edilen internet sitelerine bağlantılar ve yönlendiriciler sağlayabilecektir. Bankamız, bu sitelerin içeriklerini denetlememektedir ve bu sitelerin kullanımından doğabilecek her türlü zararlara karşı bankamız tarafından hiçbir garanti verilmemektedir. Bu tarz sayfaların ziyaretlerinde yer aldığı sitenin güvenlik ilkeleri geçerlidir.
Uygulamamızın kullanımı sırasında oluşabilecek herhangi bir hata, kesinti, bilgi naklinde gecikme, bilgisayar virüsü, hat ve/veya sistem arızası sonucunda ortaya çıkabilecek doğrudan veya dolaylı zarar ve masraflardan bankamız sorumlu değildir.
N Kolay uygulamasında yer alan bilgi, materyal ve bunların düzenlenmesi konusundaki telif hakları, Aktif Yatırım Bankası A.Ş.'ye aittir. Uygulamanın içerdiği üçüncü şahıslara ait materyaller dışında kalan bilgi ve materyallere dair tüm telif hakları, tescilli marka, patent, entelektüel ve diğer mülkiyet hakları bankamızda saklıdır.
Aktif Yatırım Bankası A.Ş., N Kolay uygulaması "Kullanım Şartları"nın herhangi bir maddesini bildirimde bulunmaksızın değiştirme, yenileme veya iptal hakkına sahiptir. Değiştirilen, yenilenen ya da yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm kullanıcılar bakımından hüküm ifade edecektir.
N Kolay uygulaması, Türkiye kanunlarına göre kurulmuş ve işletilmektedir. Uygulama hakkındaki ihtilafların çözümünde Türkiye kanunları uygulanacaktır ve Türk mahkemeleri yetkili olacaktır.

GÜVENLİK

N Kolay uygulamasına giriş için kullanacağın şifreni belirlerken başkaları tarafından kolayca tahmin edilemeyecek şifreler yaratmaya çalışmalısın ve şifreni banka çalışanı dahi kimseyle paylaşmamalısın.
N Kolay uygulamamızdaki bazı fonksiyonlar, uygulamamızı daha rahat kullanabilmen amacıyla çeşitli bilgilere erişmek için senden izinler ister.
Jailbreak veya Root edilmiş cep telefonlarında uygulamayı kullanmamalısın.
İnternet üzerinden alternatif ağ ayarlarının ve bağlantı uygulamalarının (VPN-Virtual Private Network, DNS ayarları, TOR tarayıcısı vb) kurulu bulunduğu cep telefonları üzerinden mobil bankacılık uygulamamıza erişim sağlanması durumunda oluşabilecek her türlü risk ve problemden kullanıcı sorumlu olacaktır.
Uygulamanın son güncel sürümünü kullandığına emin olmalısın.
Cep telefonunun başkaları tarafından kullanılmasını engellemek için ekran kilit şifresi kullanman son derece önemlidir.
Anti virüs programları, cep telefonuna virüs, casus programlar gibi zararlı yazılımların yüklenmesine engel olabilir veya yakalanmasını sağlar. Kullandığın anti virüs yazılımlarının etkili olabilmesi için bu programları düzenli olarak güncellemelisin.
Çeşitli banka ve finans kurumları tarafından gönderilmiş gibi görünen, acil ve çok önemli konular içeriyormuş gibi duran sahte e-postalar internette yayılmaktadır. Bu e-postalarda verilen linkler aracılığı ile müşterilerin internet/mobil bankacılık şifreleri ve kişisel bilgileri istenmektedir. Bu tür e-postalara kesinlikle yanıt vermemeli veya istenen bilgileri girmemelisin. Bankamız, e-posta yoluyla hiçbir şekilde şifre işlemleri yaptırmaz, müşterilerin kişisel bilgilerini istemez.
N Kolay uygulamamızdan çıkmak istediğinde uygulama içinde "Güvenli Çıkış" yaparak oturumunu sonlandırmalısın.
Şüpheli durumlarda 0850 724 30 50 numaralı İletişim Merkezimize mutlaka bilgi vermelisin.

Mobil Uygulama

Tüm FX işlemleri cebinde!
N Kolay Mobil ile tüm yatırım işlemlerini yapabilir, yatırımlarını izleyebilir, ne kadar kazandığını her an detaylı olarak görebilirsin.
N Kolay