Dünyanın En Değerli Para Birimi Nedir?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Dünyanın En Değerli Para Birimi Nedir?Bir ülkeye gittiğinde elindeki parayı, bulunduğun ülkenin para birimine çevirmen gerekir. Ancak bu işlemi yaptığında eline bazen verdiğin paradan daha çok para geçerken bazen daha az para alırsın. İşte, bunun nedeni paraların değerinden kaynaklı. 

Dünyada pek çok ülke ve buna bağlı olarak birçok para birimi var. Bazı ülkeler sadece kendilerine özel para birimi kullanırken bazıları da ortak para birimi kullanıyor. Bu kadar çeşitlilik arasında da her para biriminin diğer ülkelerin para birimine göre değeri değişiyor. Buna da döviz kuru deniyor. 

Diyelim ki ABD doların var ve İngiliz sterlini alacaksın. Bu durumda ABD dolarının değeri İngiliz sterlini ile karşılaştırılır ve alacağın tutar, döviz kuruna göre fiyatlandırılır. Kısacası alacağın tutar, paraların değerine göre değişkenlik gösterir.

Tabii ki küresel ekonomik dalgalanmalar ve ülkelerde yaşanan gelişmelere göre para birimlerinin değeri değişebilir. Bu nedenle güncel tutarları öğrenmek için anlık olarak döviz kurlarını takip etmende fayda var. Peki, bu değişimin arasında dünyanın en değerli para birimi nedir biliyor musun? Sıklıkla duyduğumuz ABD doları mı, euro mu, yoksa İngiliz sterlini mi?

Şaşırtıcı bir şekilde bu seçeneklerden hiçbiri en değerli para birimi listesinin ilk sırasında yer almıyor. O halde dünyanın en değerli para birimleri hangileri, keşfetmeye başlayalım. 

Dünyanın En Değerli Para Birimi Sıralaması: İlk 10 Farklı ülkelerin para birimlerini ABD doları (USD) ile karşılaştırarak dünyanın en değerli para birimlerini listeledik. Aşağıdaki tablodan dünyanın en değerli 10 para biriminin ABD doları ve Türk lirası karşılığını inceleyebilirsin: 

Para Birimi
ABD Doları Karşılığı
Türk Lirası Karşılığı
Kuveyt Dinarı
3,25 USD
96,70 TL
Bahreyn Dinarı
2,65 USD
78,86 TL
Umman Riyali
2,60 USD
77,22 TL
Ürdün Dinarı
1,41 USD
41,89 TL
İngiliz Sterlini
1,27 USD
37,63 TL
Cayman Adaları Doları
1,20 USD
35,58 TL
İsviçre Frangı
1,18 USD
34,97 TL
Euro
1,10 USD
32,60 TL
ABD Doları
1 USD
29,72 TL
Kanada Doları
0,75 USD
22,40 TL
*Tabloda yer alan tutarlar, 02.01.2024 tarihindeki döviz kuru verilerine göre oluşturulmuştur. 

Kuveyt Dinarı Neden Dünyanın En Değerli Para Birimi?