Chatbot Nedir? Nasıl Kullanılmaktadır?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Chatbot Nedir? Nasıl Kullanılmaktadır?


Yapay zeka (AI) alanındaki gelişmeler, chatbotları da hayatın birçok alanına dahil etti. Çok sayıda özel sektör; chatbot’ları iş süreçlerinde kullanmaya başladı. Bireysel kullanıcılar ise günlük işlerinde bu teknolojiyi kullanarak işlerini kolaylaştırıyorlar. Peki, kullanımı yaygınlaşmaya başlayan chatbot ne demek? Chatbot hakkında merak ettiğin soruları sırayla yanıtlayalım.

Chatbot Nedir?

Yapay zeka botları ya da sohbet robotları olarak duyabileceğiniz chatbotlar AI alanındaki gelişmeler sonucunda ortaya çıkan bir yazılım programıdır. NLP yani doğal dil işleme ve makine öğrenmesi (ML) teknolojisini kullanarak insanların dilini anlayarak ve onlara cevap vermeye çalışır. Yani kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgiyi onlara anında aktarır, yapmak istediği dijital işlemi yapar, onu ihtiyacı olan yere yönlendirir ve ona daha birçok konuda yardımcı olur. Bunu ise sohbet dilinde yapar.

Chatbot Nasıl Geliştirilmektedir?


 

Chatbot’lar makine öğrenmesi algoritmalarını kullanarak geliştirilir. Burada ML ne demek diye soruyorsan açıklayalım: Makine öğrenmesi, insanların yaptığı gibi düşünmeyi öğreten yazılımlar geliştiren bir yapay zeka biçimidir. Ayrıca dilersen daha fazla bilgi için “Machine Learning Ne Anlama Gelmektedir?” başlıklı yazıyı okuyabilirsin.

Makine öğrenmesi kapsamında sohbet robotu geliştirmek için de ilk olarak onun ne amaçla oluşturulacağının planının yapılması gerekir. Yani bu sohbet robotu hangi sektörde, kime hizmet edecek? gibi soruları yanıtlamak gerekir. Ardından ilgili veriler toplanır, makine öğrenmesi için kullanılacak dil yani algoritma seçilir. Bu, makinenin ona yöneltilen soruları anlamlandırıp doğru yanıtlayabilmesi için gereklidir. Sonrasında ise chatbot eğitilir ve doğru şekilde çalışıp çalışmadığı, işlevsel olup olmadığı kontrol edilir ve kullanılmaya başlanır.

Chatbotlar Yapay Zeka Mıdır?

Chatbot, yapay zeka teknolojisi kullanılarak geliştirilen bir yazılımdır. Yani yapay zekanın kendisi değildir ancak ondan beslenir. Yapay zeka ise makinelere insan gibi düşünme ve öğrenme kabiliyetini kazandıran bir bilim dalıdır. Sohbet robotları da bu teknolojilerin bir parçasıdır.