CVV Nedir? Neden Kullanılmaktadır?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

CVV Nedir? Neden Kullanılmaktadır?


E-ticaret başta olmak üzere online işlemlerin her geçen gün yaygınlaşmasıyla birlikte kredi kartları da dijital dünyada daha fazla kullanılıyor. Dijital bankacılık, online alışverişler ve dijital ödeme yöntemlerinde kredi kartları ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde sürecin güvenliğini sağlayan birçok yöntem ve uygulama bulunuyor. Bu yöntemlerin en başında ise CVV kodu geliyor. Biz de bu nedenle “CVV ne demek?”, “CVV kodu nedir?”, ”CVV2 nedir?", “CVV kodu ne işe yarıyor?” ve “CVV kodu nasıl kullanılıyor?” gibi soruların yanıtlarını ele aldık.

CVV Kodu Nedir? Açılımı Nedir?

Fiziksel ya da dijital kredi kartı ve banka kartı ürünlerinin tümünde bulunan ve sayılardan oluşan CVV kodu, İngilizce “Card Validation Value” kelimelerinin kısaltmasından oluşuyor. Türkçeye Kart Doğrulama Değeri olarak tercüme edilen CVV kodu, her kredi kartı ya da banka kartına özel, güvenlik amacıyla oluşturulan bir değer olarak karşımıza çıkıyor. Kısacası bir tür kart güvenlik kodudur.

Kart sahibinin ismi, kartı numarası ve son kullanma tarihi ile birlikte kartın güvenli kullanımının sağlanmasında kullanılan CVV kodu, kartın sana ait olduğunun ispatlanmasını sağlar. Bir başka ifadeyle sadece kart sahibinin bilmesi gereken, fiziksel ya da online ortamda kartın sana ait olduğunun anlaşılması amacıyla kullanılır. Böylece kredi kartının, sahibinin bilgisi dışında kullanılmasının önüne geçilirken dolandırıcılık olaylarının engellenmesine yardımcı olur.

CVV kodu, online ödemelerde ve internetten yapılan alışverişlerde güvenlik süreci olarak değerlendirilirken ATM’ler ya da POS cihazları gibi fiziksel kart kullanıldığı durumlarda kullanılmaz.

CVV Kodu Özellikleri Nelerdir?


“CVV kodu ne demek?” sorusundan sonra CVV kodunun en temel özelliklerinden bahsetmek gerekir. CVV kodu çok yaygın bir şekilde nümerik değerlerden oluşuyor. Kredi kartı ya da banka kartı ürünlerinde servis sağlayıcısının kullandığı dijital altyapıya göre değişmekle birlikte genellikle 3 ya da 4 haneli olarak sunuluyor. Visa, Mastercard ve Maestro servis sağlayıcılarının kartlarında 3 haneli olan CVV Kodu, American Express (Amex) kartlarda 4 hanelidir.

CVV kodu, online cüzdanlar ya da kart bilgisi saklama hizmeti veren dijital platformlarda dahi güvenlik amacıyla her işlemde kart kullanıcısından işlemi doğrulamak için talep edilir.

CVV Kodu Gizli midir?

CVV kodu her kredi kartı ya da banka kartı için hazırlanan özel bilgi statüsündedir. Kartı fiziksel olarak elinde bulunduran ya da online ortamlarda sahip olan kişilerin bilmesi ve paylaşmaması gereken bir bilgidir. Günümüzde kullanılan dijital ödeme yöntemleri ve online tahsilat sistemlerinde CVV kodu olmadan ödeme ya da tahsilat yapılması mümkün değildir.

O nedenle CVV kodu ile birlikte kart numarası, son kullanma tarihi ve kartın üzerindeki isim ve soyisim bilgilerinin kimseyle paylaşılmaması, kartın görsellerinin herkesin erişebileceği ortamlarda sergilenmemesi kartın güvenliği için oldukça önem taşır.

CVV Kodu Kartın Neresinde Bulunur?