Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler & Etkinlikler

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Kendine Zaman Ayır: Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler


Günlük yaşantıda iş, okul, ev, kısacası her alanda sorumlulukları yerine getirmek için sürekli bir koşturmanın içerisindeyiz. Bu koşuşturma halinde bazen en önemli kısmı maalesef unutuyoruz. Peki, nedir en önemli olan? Tabii ki kendimiz. Oysa kendine vakit ayırmak sadece kişisel bir deneyim değil, kaliteli yaşamın temelini oluşturan bir süreç.

Toplum içerisinde yalnızlığa karşı olumsuz bir yargı olsa da aslında tek başına vakit geçirmenin pek çok faydası var. Biz de senin için bu faydaları ve tek başına yapılabilecek aktiviteleri derledik. O halde şimdi, kendini keşfetme yolculuğuna çıkma zamanı.


Kendine Vakit Ayırmak Neden Önemli?

Ailene, arkadaşlarına vakit ayırmak ve onlarla deneyimlerini paylaşmak keyifli olsa da bazen bunu yapmak zor gelebilir. Bunun sebebi ise onlara zaman ayırdığın gibi kendine vakit ayırmaman. Çünkü insan ne kadar sosyalleşmeye ihtiyaç duyuyorsa yalnız kalmaya da ihtiyaç duyuyor. Ancak bu dengeyi ayarlayamamak insanlarda his ve davranış olarak tutarsızlıklara sebep olup mental sağlığı etkileyebiliyor. “Peki, nedir bu davranışlar?” diye soruyorsan hemen sıralayalım:

⦁ Çoğunlukla sinirli ve mutsuz hissetmek

⦁ Sosyal ortamlarda bunalmak ve bu bunalma sonucunda küçük şeyler için bile büyük tepkiler gösterebilmek

⦁ Konsantrasyon sorunu yaşamak

⦁ Zevk alınan bir aktivite olsa bile diğer insanlarla vakit geçirmekten kaçınmak

Tek başına vakit geçirmekten kaçınılan her bir dakika sosyal ilişkileri de etkileyen bir sürece dönüşüyor. Yaşlı bireyler ile yapılan bir araştırmada, zamanlarının sadece %11’ini kendilerine ayıran insanların sosyal deneyimleri zorlu olsa bile daha az olumsuz duygu yaşadıkları ortaya konuluyor. Kısacası kendine vakit ayırmanın hem bireysel hem de sosyal açıdan onarıcı bir etkiye sahip olduğunu söylemek mümkün.


Yalnız Kalmak Bir İhtiyaç mı?

Yalnız kalmak yerine insanlarla vakit geçirmenin daha iyi olacağını düşünüyor olabilirsin. Bu çok yaygın bir düşünce. Özellikle işin içine karakter özellikleri de girince bu düşüncelerin yerleşmiş yargılara dönüşmesi kaçınılmaz. “Dışa dönük insanlar yalnız kalmaktan hoşlanmaz.”  diye düşünüyorsan aslında yanılıyor olabilirsin.

“Yalnızlıktan sadece içe dönük insanlar mı hoşlanıyor?” sorusuna cevap arayan bir araştırmaya göre hem dışa dönük hem de içe dönük insanların yalnız geçirilen vakitten aynı oranda keyif aldığı ortaya çıkmış. Bu da demek oluyor ki sosyal insanlar da yalnız geçirilen vakte ihtiyaç duyabilir ve sadece sosyalleşmekten değil, yalnız kalmaktan da mutlu olabilirler.

Yalnız başına etkinlikler yapmanın, kendine vakit ayırmanın, nasıl insanlarla plan yapıyorsan sadece kendine özel planlar yapabilmenin pek çok faydası var. Sosyal baskılardan arınarak kendinle geçireceğin kısa bir süre bile aslında kendine yönelik bir keşif. Kendini anlaman, nelerden hoşlandığını veya hoşlanmadığını kavraman için tek başına geçireceğin vakitler oldukça değerli. Unutma, kendini ne kadar iyi tanırsan daha çok sevdiğin ve seni iyi hissettiren şeyleri yapma eğiliminde olursun.

Yalnız vakit geçirme ile ilgili yapılan diğer araştırma ise bir çalışmaya odaklanmak için kendini çekme yani yalnız kalma eğiliminde olan insanların yaratıcı işlerde başarılı olduğunu söylüyor. Herkesin kendi ile kaldığı pandemi döneminde insanların yaratıcı etkinliklere yönelmesi tesadüf değil. Çünkü yalnızlık, zihnin beslenmesi ve yaratıcılığın gelişmesi için zengin bir alan.

Hem sosyal hem de bireysel açıdan bakıldığında bir insanın yalnız vakit geçirebilmesi, zorunda kalınca tercih edilen bir seçenek değil, bir ihtiyaç. Özellikle bu hızla akıp giden yaşamda her insanın sosyal uyaranlardan uzaklaşarak kendini dinlemeye ve kendi ile kaliteli zaman geçirmeye ihtiyacı var.

Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler Neler?

Yalnız kalma ihtiyacını ve kendine zaman ayırmanın önemini öğrendiysek şimdi, tek başına yapılacak aktivitelerle kendinle olan vakti en güzel şekilde değerlendirme zamanı. Tamamen sana ayrılmış bu zamanı, kendini keşfetme ve rahatlama yolculuğuna dönüştürmek için aktivite önerilerimizi beraber inceleyelim.


Kitap Okumak

Kitaplar, farklı dünyalara yolculuk yapmanın en kolay yolu. Farklı araştırmaları keşfedeceğin kitaplardan, etkileyici hikayeleri ile elinden düşüremeyeceğin sürükleyici romanlara kadar her kitap ile yeni bir dünyanın kapılarını aralaman mümkün. Kendine zaman ayırırken bu zamanı verimli bir şekilde geçirmek için kitap okumak hem kolay hem de etkili bir aktivite.

Sevdiğin türleri, yazarları not ederek küçük bir kitap alışverişi yapabilir veya ne zamandır okumayı ertelediğin o kitabı okumaya başlayabilirsin. Önemli olan, kitap okuduğun sürece hiçbir sosyal uyarana kulak asmadan kitabın açacağı yeni dünyayı keşfedebilmek.


Yürüyüş Yapmak

Parkta veya sahilde yapacağın kısa bir yürüyüş, düşüncelerini netleştirmen ve rahatlaman için en güzel aktivitelerden biri. Özellikle evden çalışıyor, uzun süre bilgisayar başında vakit geçiriyorsan hareket etmek hem fiziksel hem de mental sağlığına iyi gelecek.

Outdoor aktiviteler arasında yer alan yürüyüşü bir rutin olarak hayatına entegre edebilirsin. Bu sadece kendine zaman ayırmak için yapacağın bir aktiviteden öte sağlığına iyi gelecek bir egzersiz. Dilersen kısa yürüyüşlerle başladığın rutine küçük koşularla devam edebilir,koşunun faydalarıile egzersizini daha verimli hale getirebilirsin.


Yeni Yerler Keşfetmek

Yeni bir şehir, restoran veya hiç görmediğin bir semt gibi keşfedilmeyi bekleyen çok yer var. Gitmek için arkadaşlarınla bir plan yapmayı bekliyorsan ve denk gelemediğiniz için bu plan sürekli erteleniyorsa bazen plan yapmamak daha iyidir. Tek başına da bu yerlere gidip keşfedebilir, planı sadece kendin için yapabilirsin. Gördüğün o küçük kafeyi, güzel yemekleri ile ilgi çeken o restoranı keşfedebilir veya ne zamandır ertelediğin tatil planını kendin için yapmaya başlayabilirsin.

Yeni yerler keşfederken yapacağın etkinlikler ile bu keşfi daha keyifli hale getirebilirsin. Örneğin bir tiyatro oyununu izlemek, kendine ayırdığın zamanı daha verimli hale getirmen için iyi bir seçenek. Sezonun birbirinden güzel oyunlarını keşfetmek istiyorsan "2023 Tiyatro Rehberimizi" inceleyebilirsin.