Kazanç Sağlamanın Püf Noktaları: Yatırım Nasıl Yapılır?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Kazanç Sağlamanın Püf Noktaları: Yatırım Nasıl Yapılır


Kimi zaman kazanç sağlamak kimi zaman da birikim için yatırım yapabilirsin. Amacın ne olursa olsun yatırım yapmak dikkat gerektiren bir eylemdir. Bazı yatırım araçlarından faydalanmak aslında oldukça kolaydır. Fakat yatırım aracı seçerken titiz davranmalısın. Tasarrufunu değerlendirebileceğin doğru yatırım aracını bulabilmen için yatırım araçlarını yakından tanımalısın. Yatırımı neden ve nasıl yapman gerektiği ile ilgili detayları senin için derledik.

Niçin Yatırım Yapılmalıdır?

Yatırım yapmanın birçok farklı amacı olabilir. Yatırım yerine birikim yapmayı da tercih edebilirsin. Ancak birikim yaptığında herhangi bir kazancın olmayabilir. Çünkü paranın zaman değeri sebebiyle birikimlerin yeteri kadar kazandırmayabilir. Yatırımlarda ise birikimlere kıyasla doğru yol izlendiğinde daha çok kazanç elde etme ihtimalin var. Tabii ki yatırım araçlarının türlerine göre belli kayıp risklerini barındırdıklarını da unutmamalısın.

Yatırımı sadece gelecek planları dâhilinde de yapabilirsin. Kendin, ailen ya da çocuklarının geleceği için yatırım yapmak her zaman faydalıdır. Gelecek planları için uzun vadede kazanç getiren yatırım araçlarını seçmek daha mantıklıdır.

Birikim ve gelecek planlarının yanında küçük bir ek gelir ya da büyük bir asıl gelir sağlamak amacıyla da yatırım yapabilirsin. Risksiz kazanç sağlamasına rağmen geçinebileceğin kadar gelir getirmeyen yatırım araçlarını ek gelir amaçlı tercih edebilirsin.

Yatırım, bir meslek olarak da tercih edilebilir. Yatırımcılar kısa, orta ve uzun vadede gelir sağlayan çeşitli araçlara yatırım yaparak para kazanırlar. Böyle bir yola girmek istersen öncesinde tüm yasal gereklilikleri yerine getirdiğinden ve gerekli belgeleri temin ettiğinden emin olmalısın.

Yatırım İçin Gereken Belgeler Var Mıdır?


Yatırım yaparken ya da yapmaya başlamak için ihtiyaç duyacağın belgeler, yatırım aracına ve sahasına göre değişiklik gösterir. Özellikle borsa yatırımlarında çok sayıda belge ibraz etmen gerekebilir. Borsada yatırım yapmak için bir aracı kurumla veya bankayla çalışmak durumundasın. Bu süreçte gerekli evrak listesini aracı kurumdan alabilirsin.

Gerekli belgeler, yatırımının konusuna göre de değişir. Örneğin paranı bankada faize yatırmak istersen ek bir belgeye ihtiyaç duymazsın. Menkul kıymetlere yöneldiğinde ise bazı belgelere ihtiyacın olabilir. Fakat bu belgelerin çoğunu dijital olarak alabileceğin için evrak işleriyle çok fazla zaman kaybetmezsin.

Yatırım Araçları Nelerdir?