Yeni Nesil Yatırım: NFT Nedir? Nasıl Alınır?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Yeni Nesil Yatırım: NFT Nedir? Nasıl Alınır?


Dijital dünyanın sunduğu yenilikler her geçen gün artıyor. Son yılların yükselen trendi ise NFT. Blockchain ve kripto paralar artık hayatımızın bir parçası olmuşken NFT de bu ekibe dahil oldu. Özellikle 2020 yılında yaygınlaşmaya başlayan NFT; yatırım, ticaret ya da sanat eserlerini koruma aracı olarak kullanılabiliyor. Peki, “non fungible token” ya da bildiğimiz adıyla NFT nedir?

NFT teknolojisinin altındaki temeli anlayabilmek için öncelikle “Blockchain nedir?” sorusunu cevaplayalım.

Blockchain Teknolojisi Nedir?

Blok zincir veya blockchain teknolojisi, merkeziyetsiz bir dijital kayıt listesidir. Her yeni kayıtla birlikte çoğalan bloklar, kriptografiyle birbirine bağlanır. Dolayısıyla güvenlik düzeyli bir hayli yüksektir.

Blockchain, Bitcoin ile birlikte Bitcoin hareketlerinin kaydedilmesi için geliştirildi. Yani bu teknoloji için bir çeşit muhasebe defteri diyebiliriz. Bu teknolojiyi diğer kayıt defterlerinden ayıran detay ise merkeziyetsiz olması. Sistemdeki her hareket, birden fazla blokta kayıt altına alındığı için kayıtların değiştirilmesinin neredeyse imkânsız olduğu ifade ediliyor.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Blok zincir teknolojisinin çalışma sistemi, güvenlik üzerine kuruludur. Zincirdeki bloklar, aslında sistem içindeki token sahiplerine aittir. Yapılan her yeni işlemde, söz konusu işlem ve zaman damgasını içeren yeni bir blok oluşur. Bu blok, bir önceki blokta yer alan bilgileri de içerir.

Dolayısıyla bu sistemde geçmiş kayıtların değiştirilebilmesi söz konusu değildir. Çünkü böyle bir hamlede, ilgili blokta sahipliği bulunan herkesin onayı gerekecektir. Ayrıca geçmiş bloklarda yer alan bir bilginin değiştirilmesi, sonrasında oluşan blokların tümünün de değişmesi anlamına gelir. Bu da çok daha fazla kişinin onayını gerektirir.

Teknolojinin bir diğer güvenlik faydası da kimliklendirme. İşlemleri yapan kullanıcıların dijital kimlikleri de bloklarda bulunur. Dolayısıyla bu sistemde usulsüz bir eylem gerçekleştirmek isteyen kişinin kim olduğunu tespit etmek de oldukça kolay.

Ünlü Blockchain Teknolojileri Nelerdir?