NFC Nedir?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

NFC Nedir, Nasıl Çalışır, Ne İşe Yarar?


Ulaşım, sağlık, eğitim, ödeme işlemleri… Gündelik hayatımızın her alanında teknolojiyi kullanıyoruz. NFC ise bu teknolojiler arasında en sık kullandığımız ve bize en çok faydası bulunan özelliklerden biri. Peki, NFC ne demek, NFC’nin açılımı nedir? Sizin için NFC’nin ne olduğunu ve ondan nasıl faydalanılacağını ele aldık.

NFC Açılımı Nedir?

NFC’nin açılımı Near Field Communication yani Türkçe olarak yakın alan iletişimi. “NFC özelliği nedir?” sorusunu ise şöyle cevaplayalım: İki cihazın birbirlerine çok yakın olduğunda kendi aralarında iletişim kurmasına olanak tanıyan kısa menzilli bir kablosuz teknoloji. Temassız NFC olarak anılan teknoloji ise aslında NFC’nin kendisi.

Bu teknoloji, cihazlar arasında iletişim kurmak için radyo frekanslarını kullanır. Bu sayede ödeme, kimlik doğrulama, veri aktarımı ve bağlantı kurma gibi çok sayıda işlem gerçekleştirilebilir.


NFC Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?

NFC teknolojisi birçok cihazda bulunabilir. Bu cihazlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

       Akıllı telefonlar

       Tabletler

       Bilgisayarlar

       Akıllı saatler

       POS cihazları

       Toplu taşımadaki ödeme noktaları

       Temassız kredi kartları

       Google Pay ve Apple Pay gibi dijital cüzdanlar

       Yüz, avuç içi ve parmak izi tanıma

       Akıllı kilitler

       X-Ray cihazları

       Kartlı geçiş gibi geçiş kontrol sistemleri

NFC’nin kullanılabilmesi için cihazların NFC özellikli olması gerekir. Bu sayede NFC iletişimi ve beraberinde istenilen işlem gerçekleştirilir.

Her Telefonda NFC Bulunur mu?

Yakın alan iletişimi her telefonda bulunmaz. Fakat yeni nesil akıllı telefon, tablet veya diğer akıllı cihazların çoğunda NFC özelliği mevcuttur. Tabii NFC teknolojisinden yararlanmak için akıllı cihazların NFC özelliğinin aktif olması gerekir.