N Kolay Istanbul Maratonu
Ideathon Heyecanıyla başlıyor!

For English

7 Kasım 2021’de gerçekleştirilecek N Kolay İstanbul Maratonu’nun heyecanı bu yıl erken başlıyor. 09-10-11 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek N Kolay İstanbul Fikir Maratonu’nda, N Kolay 43. İstanbul Maratonu’na renk katacak fikirler yarışacak.

Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan İstanbul Maratonu’nun yerli ve uluslararası sporcuların listesinde apayrı bir yeri var. Her yıl dünyanın farklı yerlerinden sporcuların büyük ilgi gösterdiği ve yüksek katılım alan İstanbul Maratonu, dünya çapında sporculara ve dünya rekorlarına ev sahipliği yaparken, ülkemizin tanıtımını tüm dünyaya en güzel şekilde yapan en önemli spor organizasyonlarının başında geliyor.

Her yaştan profesyonel ve amatör sporcunun benzersiz bir deneyim yaşaması için hazırlıklara start veren N Kolay ve Spor İstanbul, toplumun her kesiminden gelecek fikirleri değerlendirmek üzere bir Fikir Maratonu - Ideathon düzenliyor.

Ideathon, belirli bir konuda yenilikçi fikri olan kişi veya takımların; iş geliştirme, tasarım ve proje yönetim yeteneklerini kullanarak yarıştıkları bir fikir maratonu anlamına geliyor.

N Kolay İstanbul Maratonu için düzenlenen bu Ideathon’da amaç, hem profesyonel ve amatör koşuculara hem de izleyenlere ve destek olanlara önceki yıllardan farklı, benzersiz bir maraton deneyimini yaşatmak. İstanbul’u bir maraton şehrine dönüştürecek fikirlerin değerlendirileceği yarışmada; amatör ve profesyonel sporcuların, maraton ve spor etkinliklerine ilgi duyanların, İstanbul’u seven herkesin fikirleri alınarak N Kolay İstanbul Maraton deneyiminin birlikte geliştirilmesi amaçlanıyor.

Sadece Maraton tarihlerinde değil, öncesinde ve sonrasında da bu heyecanı sürdürecek, daha sonraki yıllarda da maratona ilgi gösterecek kitlelerin büyümesini sağlayacak fikirler için ipuçları:

Başvuru Formu için tıklayınız

Tüm katılımcılar, 9 Temmuz Cuma akşamından 11 Temmuz Pazar gecesine dek online olarak fikirlerini geliştirecek, eğitimlere katılacak, mentorluk desteği alacak ve fikirlerini jüri karşısında sunacak.

Dereceye giren ekiplere verilecek ödüller ise şöyle:

1. Ekip: 10.000 TL
2. Ekip: 7.000 TL
3. Ekip: 5.000 TL

Ideathon’da ayrıca yarışan tüm ekiplere, N Kolay 43. İstanbul Sanal Maratonu’nda istedikleri mesafede ücretsiz katılım hakkı verilecektir.

Organizasyon ve kolaylaştırıcılığının Stage-Co tarafından yapılacağı etkinlikte, fikirlerin inovatif ve rekabetçi olmasını sağlayacak eğitimler verilirken; deneyimli mentorlar da ekiplere fikirlerin geliştirilmesi ve uygulanabilir hale gelmesi konusunda destek verecekler.

Temel kurallar:

N Kolay İstanbul Fikir Maratonu ön başvuruları 4 Temmuz Pazar saat 24:00’a dek açık olacak. Başvuruların ilgili adresten ekip olarak yapılması gerekiyor. Ön başvuruyu geçecek 15 ekibi ise 09 -11 Temmuz tarihlerinde zorlu bir maraton bekliyor.

Şimdiden tüm ekiplere başarılar dileriz!

Başvuru Formu için tıklayınız

Ideathon Programı09 Temmuz Cuma10 Temmuz Cumartesi11 Temmuz Pazar

N Kolay Istanbul Marathon
Starts Off With The Excitement of Ideathon!


The excitement of N Kolay Istanbul Marathon to be held on November 7, 2021 starts off early this year. Ideas, which will color up N Kolay 43rd Istanbul Marathon, will compete at N Kolay Istanbul Idea Marathon to be held on 09 - 10 - 11 July.

Istanbul Marathon, the only marathon run between two continents in the world, is a special place in the list of domestic and international athletes. Attracting a great deal of attention with high participation of athletes from different parts of the world every year, Istanbul Marathon is one of the most important sports events promoting our country to the whole world, while welcoming world-class athletes and hosting world records.

Having started preparations to enable professional and amateur athletes of all ages to enjoy a unique experience, N Kolay and Spor İstanbul holds Idea Marathon - Ideathon to evaluate ideas from all segments of society.

Ideathon means an idea marathon, where individuals or teams with innovative ideas on a particular subject compete by using their business development, design and project management skills.

The Ideathon held for N Kolay Istanbul Marathon aims to offer a unique marathon experience to both professional and amateur athletes, as well as to the audience and supporters. The competition, where ideas to transform Istanbul into a marathon city will be evaluated, aims to improve the experience offered by N Kolay Istanbul Marathon by taking the ideas from both amateur and professional athletes, as well those who are interested in marathons and sports events and everyone who loves Istanbul.

Tips for ideas to maintain this excitement not only on the marathon time, but also before and after the marathon, and to increase the audience interested in the marathon in the upcoming years:

Please click here for the Application Form

All participants shall develop their ideas, participate in trainings, receive mentoring support and present their ideas before the jury from Friday evening, July 9, until Sunday night, July 11, online.

The awards to be presented to the winning teams are as follows:

1. Team: 10.000 TL
2. Team: 7.000 TL
3. Team: 5.000 TL

Each of the teams competing in Ideathon will also be entitled to the right to participate in the 43rd Istanbul Virtual Marathon free of charge at any distance.

In the event, where the organization and facilitation will be undertaken by Stage-Co trainings to ensure that ideas are innovative and competitive, will be provided, while experienced mentors will support the teams in development and implementation of ideas.

Basic rules:

Pre-applications for the N Kolay Istanbul Idea Marathon will be available until 24:00 on Sunday, July 4. Applications must be filed as a team via the relevant address. A challenging marathon is waiting for 15 teams, who manage to pass the pre-application, on July 09-11.

We wish good luck to all teams in advance!

Please click here for the application form

Ideathon ScheduleFriday, July 09Saturday, July 10Sunday, July 11