Para Gönderme Yöntemleri: EFT Nedir, Nasıl Yapılır?

İçerikler

Finans & Girişimcilik

Para Gönderme Yöntemleri: EFT Nedir, Nasıl Yapılır?


 

Zaman zaman banka hesabında bulunan parayı bir kişi ya da kuruma göndermen, ödeme için kullanman veya borç vermen gerekebilir. Bunun için para transferi hizmetlerini kullanabilirsin, fakat karşına birden çok seçenek çıkar. Bu alternatiflerden biri olan EFT, en çok kullanılan yöntemlerdendir. Biz de “EFT ile para gönderme nedir?”, “EFT ile para transferi nasıl yapılır?” gibi soruları cevapladık.

Öncesinde para gönderme yöntemlerine kısaca değinelim.

Hızlı Para Gönderme Yöntemleri Nelerdir?

Para gönderebilmen için alıcının banka hesabına bağlı olarak birkaç farklı alternatifin var. Buna ek olarak kolay adresler ile banka hesabı olmayan kişilere de para gönderebilirsin. Para gönderme yöntemleri ise şöyle:

 

⦁ Havale

⦁ EFT

⦁ Virman

⦁ FAST

⦁ SWIFT

⦁ Cebe para gönderme

⦁ T.C. kimlik numarasına para gönderme

⦁ E-posta adresine para gönderme

 Şimdi, en yaygın kullanılan ve para transferinin temelini oluşturan yöntemler için “EFT nedir, havale nedir?” sorularını cevaplayalım.

Havale Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

Havale, bir bankadaki hesaplar arasında para aktarma işlemidir. Havale işlemiyle aynı bankada bulunan hesaplar arasında para transferi gerçekleştirilir. Yani havale yapmak istiyorsan hem senin hesabının hem de parayı göndereceğin kişinin hesabının aynı bankada olması gerekiyor. Bu işlem için bankanın mobil uygulamasını kullanıp telefondan havale yapabilirsin.

 Eğer aynı bankada iki farklı hesabın varsa ve bu hesaplar arasında para transferi gerçekleştirirsen havale yapmış olmazsın. Aynı bankada bulunan ve aynı kişiye ait olan hesaplar arasındaki para transferi “virman” olarak adlandırılır.

 Havale ve virman gibi EFT de karıştırılan yöntemler arasında. Peki, EFT nedir?

EFT İşlemi Nedir?


 

EFT de havale gibi hesaptan hesaba para aktarma yöntemi; fakat EFT, farklı bankalarda bulunan hesaplar arasında para gönderme işlemine verilen isim. EFT ve havale arasındaki fark, alıcı ve gönderici hesapların bulunduğu bankalardır. Yani senin hesabın ile para göndereceğin kişinin hesabı farklı bankalarda ise para gönderirken EFT yapman gerekiyor.

 “EFT ne demek?” diye merak ediyorsan onun da “elektronik fon transferi”nin kısaltması olduğunu söyleyelim ve “EFT nasıl yapılır?” sorusunun cevabına geçelim.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT işlemi yapmak için internet bankacılığını ve mobil uygulamayı kullanabilirsin. Bankadan ve ATM’den de EFT yapma imkânın var, fakat dijital kanallardan transfer yapmak çoğu zaman daha kolay ve hızlıdır. Bu işlem için alıcının IBAN bilgisi, hesap numarası ya da kolay adres bilgisine sahip olman yeterli.

EFT İşlemi Ücretsiz midir?

Dönemsel kampanyalar dolayısıyla zaman zaman ücretsiz EFT yapılabilse de EFT işlemi için genellikle bankalar bir miktar ücret talep eder. Tabii eğer dijital bankaları tercih edersen her zaman ücretsiz para gönderme hakkına sahip olabilirsin.

EFT İşleminde Zaman Sınırı Var mıdır?

Elektronik fon transferi, normal şartlarda sadece mesai saatleri içerisinde faydalanabileceğin bir sistemdir. Saatler bankaya göre değişse de çoğunlukla 09.00 - 17.00 arasındadır. Dolayısıyla bu saatler dışında, hafta sonlarında ya da tatil günlerinde normal EFT yapamazsın.

Geçmişte bankalar bu durumu kolaylaştırmak adına “geç EFT hizmeti” sunuyordu. Geç EFT ile mesai bitiminden sonraki birkaç saatte ek bir ücret ödeyerek işlem yapmak mümkündü. Günümüzde ise FAST sistemi kullanımda ve bu sistem sayesinde zaman sınırı ortadan kalktı. Peki, FAST işlemi nedir?

FAST Ödeme Sistemi Nedir?