Sıkça Sorulan Sorular

N Kolay Bono, paranı bono vadesi boyunca yüksek faizle değerlendirebileceğin bir yatırım ürünüdür.

N Kolay Bono’nun en önemli özelliği günlük kazandırmasıdır yani Bankamızdan aldığın N Kolay Bono’yu itfa tarihini beklemeden satmak istediğinde izahnamede belirtilen koşullar çerçevesinde, anaparanın yanı sıra satışı yaptığın güne kadar işleyen faizi alabilirsin.

  • N Kolay Bono’da ihtiyacın olduğu zaman bononu satıp, işleyen faizini alırsın.
  • N Kolay Bono sahipleri, EFT, fatura ödeme işlemlerine masraf ödemezler. Üstelik N Kolay Kart ile Türkiye’deki tüm ATM’lerden limitsiz olarak istedikleri kez ücretsiz para çekebilirler.
  • N Kolay Bono işlemlerini oturduğun yerden, N Kolay Mobil, Aktif Bank İnternet Şubesi veya 0850 724 26 66 no’lu Bono Özel Hattı’ndan hızlıca yapabilirsin.

Aktif Bank müşterisi olarak, aldığın N Kolay Bono’yu istediğin zaman Banka’ya geri satıp, birikmiş kazancını alabilirsin. Diğer bankaların ihraç ettiği bono ve tahvillerde, itfa tarihini beklemeden satmak istemen durumunda piyasa koşullarına göre anapara ve birikmiş kazancın kaybına uğramak riski söz konusudur.

Vadeli mevduatın tamamını vadesinden önce bozman durumunda genellikle faiz kazancı olmaksızın sadece anaparanı alabilirsin. N Kolay Bono’yu ise, itfa tarihini beklemeden satmak istediğinde anaparanın yanı sıra satışı yaptığın güne kadar işleyen faizi alabilirsin.

N Kolay Bono Aktif Yatırım Bankası A.Ş.’nin ihraç ettiği bir borçlanma aracıdır, mevduat ürünü değildir. Bu kapsamda, TMSF kapsamında değildir.

Aktif Bank, yola çıktığı günden beri, bankacılık felsefesini “şubeleşerek değil, alternatif dağıtım kanalları ile yeni nesil bankacılık yapmak” olarak belirlemiştir. Düşük ve esnek maliyet odaklı bu stratejinin sonucu olarak Aktif Bank, müşterilerine yüksek kazanç sağlayan ürünler sunabilmektedir.

30.07.2021 Tarihli ve 31553 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Karara istinaden, yeni N Kolay Bono alımlarında uygulanan %5 stopaj avantajı 30.09.2021 tarihine uzatılmıştır. Mevcutta sahip olunan N Kolay Bono’larda ise vade sonunda veya satış yapılırken üzerindeki stopaj oranıyla işlem yapılacaktır.

N Kolay Bono’dan yararlanmak için yüksek tutarda birikiminin olmasına gerek yoktur. N Kolay Bono’nun alt limit 200 TL’dir.

N Kolay Bono 200 TL’ye de, 500.000 TL’ye de aynı faizi verir.

18 yaş üstü TC vatandaşı olan tüm bireyler ve Türkiye’de kayıtlı olan tüm ticari firmalar N Kolay Bono alabilir.

Aktif Bank müşterisi olan yabancı müşteriler de N Kolay Bono alabilir.

N Kolay Bono alırken herhangi bir işlem ücreti ödemezsin. Ayrıca N Kolay Bono aldığın andan itibaren ve Bankamızda N Kolay Bono sahibi olduğun sürece EFT, fatura ödeme işlemlerine masraf ödemezsin.

Düzenleyici otoritelerin, sermaye piyasası araçları alım satımı yapan yatırımcıların imzalamasını zorunlu kıldıkları çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar bulunmaktadır. N Kolay Uygulaması veya Aktif Bank İnternet Şubesi çerçeve sözleşme ve tanıtıcı/bilgilendirici formlar elektronik olarak onayına sunulmuştur. Böylece herhangi bir şubemize gitmene gerek kalmadan Uygulama veya İnternet Şube üzerinden sözleşme ve ilgili formları okuyup uygun bulman durumunda onaylaman yeterlidir.

N Kolay Uygulaması üzerinden, web sitemizdeki hesaplama aracından, İnternet Şubeye giriş yaptığında Yatırım İşlemleri->N Kolay Bono->Bono Hesap Makinesi sekmesinden, N Kolay Mobil Yatırımlar menüsü altında yer alan Bono Hesaplama’dan güncel faiz oranıyla kazanacağın net getiriyi hesaplayabilirsin.

Hemen hesaplamak için tıkla.

1 kişi birden fazla N Kolay Bono sahibi olabilir, ancak en az alış tutarı 200 TL, bir kişinin sahip olabileceği en fazla bono tutarı ise 500.000 TL’dir.

N Kolay Bono günlük kazandırır. Elde tuttuğun zamana ilişkin faiz getirisini N Kolay Bono’nun itfa tarihinde veya itfa tarihinden önce Banka’ya satmak istemen durumunda, satış anında alabilirsin. Kısmi satışında ise, kalan bono bakiyen yüksek faiz avantajından yararlanmaya devam eder.

Aktif Bank müşterisiysen; N Kolay Bono’yu N Kolay Mobil, Aktif Bank İnternet Şubesi, 0850 724 26 66 no’lu Bono Özel Çağrı Hattı veya Aktif Bank Şubelerinden satın alabilirsin. İşlemleri, Çağrı Merkezinden gerçekleştirmeden önce sermaye piyasası araçları alabilmek için mevzuatın zorunlu kıldığı sözleşme ve formları N Kolay Mobil veya Aktif Bank İnternet Şubesi üzerinden doldurman/onaylaman gerekmektedir.

Aktif Bank müşterisi değilsen; dilersen hemen buraya tıklayarak veya N Kolay Uygulamasını indirip giriş ekranındaki “Müşteri Ol” butonuna tıklayarak müşterimiz olabilirsin. Sonrasında N Kolay Mobil veya Aktif Bank İnternet Şubesi’ne giriş yaparak belirtilen adımları tamamlamanın ve açılan hesabına başka bankadaki kendine ait hesaptan EFT yapmanın ardından N Kolay Bono alabilirsin.

N Kolay Bono’yu N Kolay Mobil, İnternet Şube, 0850 724 26 66 no’lu Bono Özel Çağrı Hattı ve Aktif Bank şubeleri üzerinden 09:30-17:00 saatleri arasında alabilirsin.

İşlem bitiş saati olan 17:00’ı geçirmen durumunda işleminin bir sonraki iş günü gerçekleşmesi için talimat verebilirsin ancak talimatın bir sonraki iş günü o günün açıklanan faiz oranı üzerinden ve bir sonraki iş günü hesabında yeterli bakiye olması durumunda gerçekleşecektir.

Sahip olduğun N Kolay Bonoları, N Kolay Mobil “Yatırımlar” sekmesi altında “Bono İşlemleri” alanından veya Aktif Bank İnternet Şubesi’nde “Yatırım İşlemleri” sekmesi altında “N Kolay Bono” alanından “Bono İzleme”ye giriş yaparak takip edebilirsin. Aynı şekilde 0850 724 26 66 no’lu Bono Özel Çağrı Hattı’na bağlanıp Müşteri Temsilcilerimiz ile görüşerek de almak istediğin bilgileri alabilirsin. N Kolay Bono, Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda da kaydi olarak izlenebilir.

N Kolay Bono’yu istediğin zaman satabilirsin. Satış anında herhangi bir ceza ödemeksizin, anaparanı ve yatırım süresince kazandığın faizi alırsın.

N Kolay Uygulamasına veya Aktif Bank İnternet Şubesi’ne giriş alanından, “Şifremi Hatırlat” sekmesinden yeni şifreni alabilirsin veya 0850 724 26 66’den Bono Özel Çağrı Hattını arayarak Müşteri Temsilcimizden destek alabilirsin.

Passolig Kart sahibiysen, aynı alandan kart bilgilerini girerek de şifreni kolaylıkla alabilirsin.

Kurye sürecini beklemene gerek kalmadan Aktif Bank’ta açılan yeni hesabına herhangi bir bankadaki kendine ait hesaptan EFT yaparak para gönderebilirsin. Bir yakınının senin adına yapacağı EFT kabul olmayarak hesaba iade edilecektir.

Adresine yönlendirdiğimiz sözleşmelerin imzalı halinin tarafımıza ulaşmasını takiben Aktif Bank İnternet Şubesi/N Kolay Mobilde dilediğin işlemi yapabilirsin.

Düzenleyici otoritelerin, yatırım ürünü kullanan banka müşterilerinin imzalamasını zorunlu kıldıkları bazı form ve sözleşmeler bulunuyor. Bu sözleşmeler, N Kolay Mobil ve Aktif Bank İnternet Şubesi üzerinden elektronik olarak onayına sunulmuştur. Böylece herhangi bir şubeye gitmene gerek kalmadan Uygulama veya İnternet Şube üzerinden formu doldurup, sözleşme ve ilgi formları okuyup uygun bulman durumunda onaylaman yeterlidir.

0850 724 26 66’den Bono Özel Çağrı Hattımızı arayarak destek alabilirsin. Ancak bu durumda Banka’dan aldığın N Kolay bonoyu Banka’ya satış tarihine kadar kesintisiz olarak elde tuttuğunu tevsik eden bilgi ve belgeleri, hesap hareketlerini ve bakiye toplam tutarını Banka’ya iletmen gerekmektedir. Banka, iletilen bu belgeler üzerinde yaptığı inceleme neticesinde kendisine virmanlanan borçlanma araçlarının yatırımcı tarafından kesintisiz olarak elde tutulduğuna dair belgeleri MKK’dan teyit ettikten sonra işlemi gerçekleştirir.

Bankamıza ilk kez gelmiş müşterilerimizin bir defaya mahsus olmak üzere, Aktif Bank İnternet Şubesi veya İletişim Merkezi aracılığıyla verecekleri 10 iş günü geçerli talimat sayesinde hesaplarına talimat tutarı kadar EFT yaptıkları anda, yeniden İnternet Şubesine giriş yapmadan veya Çağrı Merkezi’ni aramalarına gerek kalmadan talimat verdikleri tutar kadar N Kolay Bono otomatik olarak alınır. 10 iş günü içerisinde hesapta yeterli bakiye olmaması halinde talimat otomatik olarak iptal olur.

Artı faiz bono alış tarihinden itibaren hesaplanır ancak birikimini belirtilen kampanya süresi boyunca N Kolay Bono’da değerlendirmen şartı ile kazandırır. Artı faiz avantajından vazgeçsen bile kampanya şartı olan süreden önce bononu bozabilir ve o güne kadar işleyen faizini (artı faiz getirisi hariç) alabilirsin. Kısmi satışlarda ise kalan tutar artı faiz avantajından yararlanmaya devam eder.

Kampanya sona erdiğinde ise;
  • Kampanya şartı olan süreyi doldurup artı faiz kazanmış N Kolay Bono sahipleri, birikimlerini artı faizli oranla değerlendirmeye devam ederler.
  • Artı faiz kazanma sürecinde olanlar, kampanya şartı süreyi doldurduklarında artı faizli oranla kazanmaya başlarlar.

N Kolay Bono bir mevduat ürünü olmayıp, TMSF kapsamında değildir.

N Kolay Bono izahnamesini indirmek için tıklayın.